Wszyscy wiemy, że każdy łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeżeli w systemach telewizji cyfrowej wydaje się duże pieniądze na elektronikę, a instalacja antenowa jest traktowana “po macoszemu”, wówczas końcowy efekt nie będzie zadowalający.
Chcielibyśmy przedstawić kilka podstawowych cech prawidłowo wykonanego systemu antenowego, które przy niewielkich kosztach zdecydowanie podnoszą jakość i niezawodność instalacji antenowej:
Dobór anten satelitarnych do wymagań systemu
Dla najmniejszych instalacji jak hotele czy biurowce, proponujemy anteny satelitarne o średnicy 1,2 metra oraz anteny TV odbierające poszczególne pasma częstotliwości. Większe systemy jak stacje czołowe TV kablowej czy IPTV powinny stosować anteny o średnicach 1,8 metra i 2,4 metra oraz anteny TV odbierające pojedyncze kanały TV.
Profesjonalni nadawcy TV budują duże pola antenowe z antenami o średnicach: 3,7 metra, 4,5 metra, 5,6 metra i większymi, odpowiednio do ich indywidualnych potrzeb.
Anteny są narażone na szereg czynników, które przyczyniają się do degradacji sygnału.
Należy pamiętać, że anteny są najczęściej montowane w miastach i są narażone na destrukcyjne działanie zanieczyszczeń unoszących się w atmosferze.
Niezwykle ważna jest prawidłowa praca anten przy zmiennym wietrze – stosujemy anteny, które pracują przy wiatrach o prędkości do 80 km/h, a instalacja antenowa wytrzymuje wiatry o prędkościach dochodzących do 200 km/h.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest odporność na zmienne temperatury. Antena nie może zmieniać swojej geometrii na skutek rozszerzalności cieplnej.
Wszystkie te problemy są rozwiązane poprzez zastosowanie luster anten wykonanych ze specjalnego laminatu poliestrowo-szklanego z odpowiednim żebrowaniem na tyle anteny oraz bardzo stabilnych stojaków posiadających odpowiednie obliczenia konstrukcyjne.
Szczególny nacisk należy położyć na jak najszybsze spływanie wody z luster anten, co jest uzyskiwane poprzez odpowiednią powłokę lub pokrycie lustra specjalną substancją.
Zimą śnieg i lód gromadząc się na lustrze anteny sprawia duży problem. Zakłóca normalną pracę powodując utratę zysku anteny, a co za tym idzie przerwanie sygnału. Aby zapewnić optymalne parametry dla systemu przez cały rok, istnieje konieczność ogrzewania anten.
Spotykamy się z instalacjami ogrzewania anten wykonanymi bez automatyki. Być może koszt zakupu jest niższy, ale później co roku trzeba zapłacić wysokie rachunki za ogrzewanie atmosfery przez całą zimę.
Powinno się więc stosować się specjalne czujniki, które sterują ogrzewaniem automatycznie.
Każda profesjonalna antena jest też wyposażona w fabryczny promiennik, który pozwala na uzyskanie optymalnego sygnału.
Promiennik taki pozwala konwerterowi “widzieć” całą powierzchnię anteny. Zastosowanie konwertera bez promiennika lub z nieprawidłowym promiennikiem powoduje, że sygnał jest odbierany tylko z części lustra anteny, albo oprócz sygnału użytecznego są odbierane szumy spoza reflektora anteny satelitarnej. W obu przypadkach następuje pogorszenie stosunku sygnał/szum.
Dobór konwertera jest uzależniony od ceny, jaką jest skłonny zapłacić Użytkownik oraz od wymaganej jakości (więcej o konwerterach tutaj).