Free songs
header_good

Pakiet programów CANAL+ w sieciach kablowych

Bez inwestycji operatora we własny system kodowania

Ta unikalna oferta dla operatorów kablowych została przygotowana dla Państwa wspólnie z:


nc+_logo


Oferta dla abonentów składa się z trzech pakietów programowych


Oferta


Lokalne sieci telewizji kablowej często spotykają się z zapytaniami abonentów o dodatkowe pakiety programów typu Premium. Wielu operatorów kablowych działających również w ramach spółdzielni mieszkaniowych lub stowarzyszeń, w bardzo tani sposób może użyć technologii platformy nc+ do wprowadzenia pakietu CANAL+ do swoich instalacji.

Przez wiele lat operatorzy kablowi w swoich stacjach czołowych używali analogowych skramblerów programów CANAL+ i dostarczali swoim abonentom dekodery z kluczykiem, który był pewnym pierwowzorem obecnie znanych kart elektronicznych. Technologia analogowych dekoderów CANAL+ została kilka lat temu wycofana z eksploatacji, a w jej miejsce została udostępniona technologia cyfrowa bazująca na transmisji DVB-T i DVB-C.

Zmiana technologii dostarczania pakietu programów CANAL+ pozwala nie tylko na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, również w jakości HD, ale również na zdecydowanie lepsze wrażenia akustyczne dzięki możliwości odsłuchu dźwięku przestrzennego Dolby Digital. Osoby uczące się języka angielskiego na pewno docenią możliwość oglądania tych programów w oryginalnej wersji językowej i ewentualnie będą korzystać z polskich napisów ekranowych, ułatwiających zrozumienie dialogów. Pakiet programów CANAL+ jest niewątpliwie jedną z najlepszych ofert programowych na polskim rynku.

Bazując na wykorzystaniu ekonomicznej stacji czołowej COMPACT prod. WISI Communications, firma DIOMAR opracowała sposób dystrybucji programów CANAL+ w technologii telewizji cyfrowej.


2013-07-OfertaSpecjalna-Stacja


Wdrożone już w wielu sieciach kablowych rozwiązanie techniczne polega na transmodulacji programów CANAL+ z sygnału satelitarnego do sygnałów DVB-Club DVB-T rozprowadzanych w sieci kablowej, z zachowaniem szyfrowania stosowanego w transmisji satelitarnej. Do konwersji programów CANAL + SD wystarczy jeden panel roboczy OH 85H (DVB-C) lub OH 88H (DVB-T) do stacji COMPACT. Jednocześnie ten sam panel pozwala na rozkodowanie kilku programów z pakietu tematycznego -np. MiniMini+ i Planete+ z transponde-ra 10.719MHz oraz np. AleKino! + i TeleToon+ z transpondera 10.892MHz.

Przykładowy zestaw programów w obu multipleksach cyfrowych został przedstawiony na poniższym rysunku:


RYS_1


Tak przetworzone programy z obu transponde-rów satelitarnych są dostarczane do abonentów.

Większość sieci kablowych, które uruchomiły reemisję cyfrowego pakietu programów CANAL+, używa technologii DVB-T Wybór ten z jednej strony stanowi istotną oszczędność dla operatora kablowego, który nie musiał inwestować ogromnych sum pieniędzy we własne dekodery DVB-C, a z drugiej strony pozwala abonentom w pełni wykorzystać funkcjonalność własnych telewizorów LCD z wbudowanymi tunerami DVB-T. Część operatorów wybrała technologię DVB-C, obsługiwaną przez nowsze modele telewizorów LCD.

Dla abonentów są dostępne 3 pakiety programowe:

  • pakiet Silver obejmujący programy Canal+ Family i Canal + Family 2,
  • pakiet Gold z dodatkowymi programami Canal + Film i Canal + Film 2,
  • pakiet Platinum zawierający również programy Canal+ i Canal+ Sport.

Aktualna oferta programowa CANAL+ pozwala na zaoferowanie abonentom 3 pakietów programowych typu Premium w różnych cenach, a operator kablowy może elastycznie kształtować własną politykę sprzedaży tych pakietów programowych.

Wdrożenie pakietu programów CANAL + nie wymaga od operatora kablowego żadnych szczególnych działań, ani po stronie technicznej, ani po stronie sprzedaży.

Firma DIOMAR, jako dystrybutor pakietu CANAL+ dla lokalnych sieci kablowych, oferuje operatorowi kablowemu kompleksowe wsparcie techniczne i sprzedażowe, gdyż w ten sposób umożliwiamy elastyczny rozwój tej oferty programowej w jego sieci kablowej.

Jak widać na rysunku, uruchomienie pakietu CANAL+ w wersji SD nie musi wymagać od operatora poniesienia jakichkolwiek dodatkowych nakładów finansowych, o ile można wykorzystać istniejące wyposażenie stacji czołowej. Ewentualnie może zajść potrzeba zakupu jednego panelu roboczego do stacji COMPACT, który zrealizuje przetwarzanie programów w opisany wcześniej sposób.

Sposób przetwarzania pakietu programów w jakości HDTV.

Abonent zainteresowany programami CANAL+ może wybrać jeden z 3 pakietów programowych: PLATINUM, GOLD lub SILVER.

Bazową ofertą programów jest pakiet SILVER zawierający programy CANAL+ Family i CANAL+ Family 2. Oba programy są dostępne w wersji SD i HD. Rozszerzeniem tej oferty programowej jest pakiet GOLD zawierający dodatkowo programy CANAL+ Film i CANAL+ Film2. Pełna oferta programów jest dostępna w pakiecie PLATINUM, który oprócz wymienionych wcześniej programów zawiera również programy CANAL+ i CANAL+ Sport. Sposób podziału programów na pakiety przedstawia poniższy rysunek.


Oferta


Tak bogaty pakiet programów premium powstał z połączenia najlepszych ofert platform satelitarnych Canal+ oraz n. Dostęp do tego pakietu programów mają nie tylko abonenci platformy nc+, ale również tych sieci telewizji kablowej, które zdecydowały się na wprowadzenie programów CANAL+ do własnej oferty programowej.

Przetworzenie pełnego pakietu programów CANAL+ w jakości HD wymaga użycia 3 multipleksów cyfrowych.

Programy w jakości HD mogą być przetwarzane w taki sposób, że w jednym multipleksie cyfrowym można umieścić nie więcej niż 2 programy. Przykładowa aranżacja programów CANAL+ HD w poszczególnych multipleksach cyfrowych jest przedstawiona na poniższym rysunku:


CANALplus_HD


Programy z pakietów SILVER i GOLD są nadawane na transponderze 11.411MHz. Układ tych programów może być zrealizowany w taki sposób, że programy CANAL+ Family HD i CANAL+ Family2 HD zostaną umieszczone w pierwszym multipleksie cyfrowym DVB-T lub DVB-C. Kolejna para programów CANAL+ Film HD i CANAL+ Film2 HD zostanie przeniesiona do drugiego multipleksu cyfrowego. Konwersja tych czterech programów zostanie zrealizowana przez jeden panel roboczy OH 88H lub OH 85H stacji COMPACT.

Pozostałe programy CANAL+ HD i CANAL+ Sport HD z pakietu PLATINUM należy umieścić w trzecim multipleksie cyfrowym. Do tego celu niezbędne jest użycie ½ panelu OH 88H lub OH 85H, którego jedną głowicę satelitarną należy dostroić do transpondera 11.278MHz. W takiej konfiguracji do wykorzystania pozostaje jeszcze druga część tego panelu, która może posłużyć do uruchomienia kolejnych programów. Jednym z wielu możliwych rozwiązań jest uruchomienie programów TVN HD i TVN Siedem HD, co można zrealizować poprzez dostrojenie drugiej głowicy satelitarnej do transpondera 11.508MHz oraz zainstalowanie modułu dekodującego Conax.

Ważną kwestią jest przenoszenie przez panele stacji czołowej wszelkich informacji związanych z obsługą dekodowania programów, niezbędnych do ich prawidłowego odbioru. Programy CANAL+ są dostępne w systemach szyfrowania Merlin Nagravision oraz Conax, zaś każdy z tych systemów ma własne specyficzne wymagania techniczne. Dla operatora kablowego bardzo istotne jest właściwe funkcjonowanie szeregu funkcji jak zdalna aktywacja i zablokowanie karty, ponowne przesłanie uprawnień, zmiana pakietu programów na życzenie abonenta itp. Aby sprostać tym wymaganiom, firma WISI Communications dokonała odpowiednich modyfikacji oprogramowania sterującego pracą paneli roboczych OH 88H lub OH 85H stacji COMPACT.

Funkcjonalność paneli OH 88H i OH 85H oczywiście pozwala na dekodowanie dowolnych pakietów programów zatem jeżeli kiedykolwiek operator kablowy chciałby użyć tych paneli do uruchomienia innych programów, jest to możliwe w sposób bardzo łatwy – wystarczy przestroić głowice odbiorcze, wybrać odpowiednie programy i zainstalować moduły dekodujące CAM. Stacja COMPACT jest wysoce efektywna szczególnie w polskich realiach, gdy nadawcy udostępniają operatorom kablowym programy pojedynczo lub w niewielkich pakietach programowych, co wymaga użycia wielu modułów CAM. Obsługa do 28 transponderów satelitarnych i 28 modułów CAM w jednej obudowie stacji COMPACT jest kolejną ważną zaletą, która zdecydowanie wyróżnia ten produkt na tle rozwiązań konkurencyjnych.

Najważniejszą decyzją jest jednak wybór takiego sposobu dostarczenia tych programów do abonentów, aby ich odbiór można było zrealizować w sposób wygodny i niedrogi. Do dyspozycji są technologie cyfrowe DVB-C i DVB-T.

O wyborze jednej z tych technologii decyduje operator kablowy, rozważając zalety i wady każdej z nich. Podjęta decyzja o sposobie dostarczenia programów do abonentów przekłada się na wymierne koszty zakupu odpowiednich urządzeń do odbioru tychże programów. Z jednej strony jest to jednostkowy zakup wyposażenia do cyfrowej stacji czołowej TV kablowej, ale trzeba też pamiętać o tysiącach telewizorów, dekoderów, nagrywarek i innych odbiorników cyfrowego sygnału telewizyjnego, które znajdują się po drugiej stronie kabla współosiowego i są kupowane przez abonentów.

Oferta programów CANAL+ dla lokalnych sieci kablowych została przygotowana z uwzględnieniem różnorodnych możliwości technicznych, pozwalających na uruchomienie tych programów w sposób jak najbardziej ekonomiczny. Przede wszystkim operator kablowy, wybierając transmisję w standardzie DVB-C lub DVB-T, decyduje o możliwych sposobach odbioru programów przez abonentów. Ponadto odbiorniki telewizyjne posiadane przez abonentów również narzucają określone wymagania techniczne, co schematycznie zostało przedstawione na poniższym rysunku:


RYS_2


Jeżeli abonent posiada jeszcze analogowy telewizor, to siłą rzeczy musi użyć dekodera sygnału cyfrowego. Gdy natomiast kupi nowy telewizor, to oprócz widocznej poprawy jakości odbioru (telewizja HDTV), pojawia się oczekiwanie oglądania telewizji w wygodniejszy sposób – chyba nikt nie lubi korzystać z dwóch pilotów i każdy z chęcią pozbyłby się dekodera.

Programy CANAL+ są zaszyfrowane i wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu do ich odbioru. Abonenci posiadający telewizory cyfrowe, zamiast dekodera podłączonego do telewizora, zdecydowanie bardziej wolą dyskretnie schowany moduł dekodujący CAM. Do wyboru są 2 systemy szyfrowania i 2 typy modułów CAM. Pierwszy system to karta Cyfra+ oraz obsługujący ją moduł CAM – np. Aston. Drugi dostępny system to karta i moduł nCAM. Różnica jest taka, że moduł nCAM jest tańszy ale wymaga, aby telewizor obsługiwał standard CI+ i z tego względu nie współdziała z niektórymi telewizorami. Trochę droższy moduł Aston wykorzystuje standard CI i jest prawidłowo obsługiwany przez praktycznie wszystkie odbiorniki.

Zewnętrzne dekodery cyfrowe dają możliwość podłączenia do różnorodnych typów telewizorów – np. kablem SCART (Euro) do telewizorów kineskopowych lub kablem HDMI do telewizorów LCD. W obu przypadkach, przy odpowiednio wyregulowanej głośności na telewizorze, podczas oglądania telewizji abonent korzysta wyłącznie z pilota od dekodera a użycie drugiego pilota jest niezbędne jedynie do włączenia i wyłączenia telewizora.

Stosowanie dekoderów ma swoje zalety również w przypadku posiadania nowego telewizora. Jedną z nich jest np. możliwość wykorzystania tego urządzenia jako cyfrowej nagrywarki PVR czyli odbiornik TV odbiera jeden program, który aktualnie oglądamy i jednocześnie nagrywamy inny program, odbierany przez dekoder. Wybór typu dekodera jest uzależniony od sposobu transmisji sygnału cyfrowego – DVB-C lub DVB-T oraz od możliwości obsługi kart dekodujących CANAL+. W przypadku technologii DVB-C wyboru dekodera dokonuje operator kablowy, natomiast w przypadku technologii DVB-T abonenci mogą wybierać spośród kilku różnych dekoderów dostępnych na rynku.

Od wielu operatorów kablowych można usłyszeć, że kluczem do szybkiego przejścia abonentów z pakietów TV analogowej do cyfrowej jest ułatwienie abonentom odbioru sygnału cyfrowego oraz zaoferowanie im dodatkowych usług, których nie ma w pakiecie analogowym. Jednym z takich czynników może być np. pakiet programów CANAL+, lecz takich powodów może być zdecydowanie więcej. Do przełączenia się na odbiór cyfrowy skutecznie skłania również bogatsza oferta programów oraz ich lepsza jakość, napisy ekranowe, elektroniczny przewodnik po programach itp.

Jeżeli operator kablowy wybierze technologię DVB-C, to powinien pamiętać, że nawet obecnie jeszcze nie wszystkie nowe telewizory pozwalają na odbiór takich sygnałów, więc abonenci dużo częściej będą pytać o dekoder, ale bardzo rzadko zdecydują się na jego zakup. W efekcie operator kablowy musi oferować dzierżawę takich dekoderów. Jeżeli natomiast zostanie wybrana technologia DVB-T, którą obsługuje każdy nowy telewizor, wówczas zapotrzebowanie na dekodery będzie zdecydowanie mniejsze. Ponadto wielu abonentów posiadających starsze odbiorniki TV, samodzielnie zdecyduje się na zakup dekodera DVB-T za niecałe 100zł i zacznie oglądać telewizję cyfrową lub szybciej postanowi kupić nowy telewizor. Odbiór programów kodowanych z pakietu CANAL+ wymaga kupna droższego dekodera, który zapewnia obsługę karty dekodującej, lecz również takie urządzenia są nabywane przez zainteresowanych abonentów.

Przedstawiony sposób uruchomienia pakietu CANAL+ został z sukcesem wdrożony w wielu lokalnych sieciach TV kablowej. Abonenci korzystający z sygnału TV kablowej, zainteresowani odbiorem programów CANAL+, powinni zwrócić się do swojego operatora kablowego z pytaniem o taką możliwość. Wszystkich operatorów kablowych, którzy chcą wprowadzić ten pakiet programów do swoich sieci przy minimalnych kosztach, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą.

0 Comments

Leave a Reply


RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link
URL has been copied successfully!