Na rynku zaczynają się pojawiać pierwsze mieszkania wyposażone w kompleksowe instalacje teletechniczne, wykonane zgodnie z najnowszą nowelizacją Rozporządzenia Budynkowego (Dz. U. z 22.11.2012, poz. 1289).
W myśl tych przepisów, każdy mieszkaniec nowego budynku może swobodnie wybierać pomiędzy dowolnymi dostawcami usług telekomunikacyjnych, jak również ma zagwarantowany dostęp do sygnałów z lokalnych naziemnych nadajników radiowych i telewizyjnych oraz sygnałów satelitarnych z dwóch różnych pozycji na orbicie geostacjonarnej.
Przewodnią myślą w aktualizacji Rozporządzenia Budynkowego było przygotowanie w budynkach wielorodzinnych odpowiedniej infrastruktury technicznej dla potrzeb dostępu do nowoczesnej telekomunikacji.
Dotychczas w istniejących budynkach każdy operator: telefoniczny, internetowy, telewizyjny itp. wykonywał własne okablowanie, czego efektem było montowanie na klatkach schodowych budynków wielu równolegle prowadzonych instalacji telekomunikacyjnych. Zdarzały się również sytuacje, gdy kolejny operator miał już bardzo duże trudności z dostępem do budynku, co oczywiście ograniczało konkurencję.
Nowy standard wyposażenia budynków wielorodzinnych zapewnia równe warunki konkurencji dla wszystkich operatorów telekomunikacyjnych.
Do każdego nowego mieszkania są doprowadzone dwa włókna światłowodowe, kable współosiowe i kable skrętkowe kat.5, dzięki czemu każdy operator może świadczyć swoje usługi w takiej technologii, jakiej używa obecnie i jaką będzie używał w przyszłości. Przykładowo obecnie operator telewizji kablowej używa jeszcze kabla współosiowego, ale za kilka lat zaoferuje swoje usługi po włóknie światłowodowym. Podobnie operator internetowy obecnie używa jeszcze kabli skrętkowych, lecz również w niedalekiej przyszłości zacznie stosować kable światłowodowe i będzie miał możliwość wykorzystania tej techniki. Dla mieszkańca nowego budynku oznacza to, że będzie można swobodnie wybierać pomiędzy ofertami różnych operatorów telekomunikacyjnych, a ponieważ wszystkie kable są już doprowadzone do mieszkania, więc nikt nie będzie niszczył klatki schodowej podczas instalacji jakiegokolwiek dodatkowego kabla. Każdy kolejny operator zamontuje swoje urządzenia w wydzielonym pomieszczeniu i podłączy się do odpowiednich końcówek kabli abonenckich, doprowadzonych ze wszystkich mieszkań do węzła telekomunikacyjnego.
Kolejną zaletą nowoczesnej instalacji telekomunikacyjnej jest doprowadzenie sygnałów radia UKF, cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T i sygnałów satelitarnych do każdego lokalu mieszkalnego. Dzięki temu nikt nie będzie musiał montować własnej anteny satelitarnej np. na balkonie, bo sygnał satelitarny już będzie dostępny z zamontowanego gniazda RTV-SAT.
Kończy się zatem era mieszkań „lepszych”, gdzie można zamontować własną antenkę satelitarną i „gorszych”, gdzie tej możliwości nie było.
Dzięki zbiorowej instalacji telewizyjnej z satelity HOT BIRD 13°E można odbierać ponad 190 kanałów TV w j. polskim, w tym ponad 50 w jakości HD oraz 450 bezpłatnych stacji z całego świata. Dostęp do bogatej oferty polskich kanałów TV możliwy jest za pośrednictwem operatorów płatnej TV w Polsce: Cyfrowego Polsatu, NC+ i Orange. Oznacza to, że polskie platformy satelitarne mają taką samą możliwość dotarcia z własnymi ofertami programowymi do mieszkańców tych budynków, jak inni operatorzy telekomunikacyjni a mieszkańcy zyskują możliwość szerszego wyboru pomiędzy tymi ofertami.
Rozporządzenie Budynkowe nie narzuca żadnej techniki przekazu sygnałów ze zbiorowej instalacji telewizyjnej – może to być tradycyjny system multiswitchowy, ale wykonany przy użyciu dobrych urządzeń i materiałów:
lub też coraz bardziej popularny system światłowodowy, którego cena ustawicznie maleje.
O wyborze sposobu wykonania tej instalacji decyduje projektant, analizując koszty obu rozwiązań, ich niezawodność, łatwość obsługi serwisowej itp.
W każdym lokalu mieszkalnym jest dedykowana skrzynka teletechniczna, w której można zainstalować odpowiednie urządzenia przetwarzające sygnały światłowodowe czy też rozdzielające sygnały telewizyjne, router do Internetu lub inne urządzenia związane z domową siecią teletechniczną. Stąd wystarczy poprowadzić odpowiednie kabelki do poszczególnych pokoi w mieszkaniu, zamontować gniazda, podłączyć telewizor, dekoder satelitarny lub kablowy, komputer itp. a następnie w domowym zaciszu cieszyć się dostępem do nowoczesnej telekomunikacji.